Czym są produkty wysokokaloryczne?
Produkty wysokokaloryczne są bardzo powszechnie w diecie wielu z nas. Często stanowią one przyczynę nadwagi oraz licznych problemów zdrowotnych. Dowiedz się zatem, czym wyróżniają się tego rodzaju artykuły, dlaczego są one tak łatwo dostępne i jakie może mieć konsekwencje nadmierne ich spożycie.
Produkty wysokokaloryczne – najważniejsze informacje
Na sklepowych półkach dostępnych jest mnogość artykułów spożywczych, które różnie wpływają na ludzkie zdrowie. Część z nich wpływa korzystnie, z kolei inne – nie. Produkty wysokokaloryczne to żywność o dużej wartości energetycznej, co oznacza, że dostarczają sporą ilość kalorii w porównaniu do swojej objętości lub wagi. Bardzo często artykuły tego rodzaju są bogate w tłuszcze trans, cukry proste oraz w mocno przetworzone składniki. Co więcej, zawierają liczne ulepszacze smaku oraz chemiczne dodatki. Przez co mogą przyczyniać się do nadwagi, a także wystąpienia licznych (nierzadko niebezpiecznych) problemów zdrowotnych.
Przykłady produktów wysokokalorycznych
Istnieje wiele artykułów spożywczych, które są znane ze swojej wysokiej kaloryczności. Do najczęściej spotykanych należą:
- słodycze – czyli czekolady, ciasta, ciastka, lody, batony itp., a więc wszystko, co zawiera przede wszystkim cukry proste. Są one łatwo przyswajane przez organizm, dostarczają szybkiej dawki energii (tymczasowej), lecz mogą prowadzić do nadwagi, a także innych problemów zdrowotnych.
- fast food – dania takie jak hamburgery, frytki, pizza, nuggetsy, a także tacos i czipsy, są głównie znane ze swojej wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych, trans, dużej ilości soli oraz cukrów. Regularnie ich spożywanie prowadzi do nadwagi, problemów z układem sercowo-naczyniowym i nie tylko.
- napoje słodzone – cola, lemoniady, oranżady, a także napoje energetyczne, to produkty wysokokaloryczne, ponieważ cechują się ogromną ilością cukrów prostych w swym składzie. Powodują problemy z wagą oraz z uzębieniem.
- tłuste i smażone potrawy – posiłki smażone na głębokim oleju, są doskonałym źródłem tłuszczów nasyconych. One również przyczyniają się do licznych chorób.
- sery i tłuste mięsa – niektóre produkty mleczne są bardzo wysokokaloryczne, co jest bezpośrednio związanie z wysoką zawartością tłuszczu. To samo dotyczy wieprzowiny.
Konsekwencje spożywania produktów wysokokalorycznych
Nadmierne spożycie produktów wysokokalorycznych może negatywnie odbić się na ludzkim zdrowiu. Oznacza to, że artykuły tego rodzaju przyczyniają się do wielu, ciężkich chorób. W pierwszej kolejności odpowiadają za nadwagę oraz otyłość. Są one bowiem bogate w tłuszcze i cukry. Z kolei duże ilości tłuszczów nasyconych i trans, które wchodzą w skład produktów wysokokalorycznych, prowadzą do podwyższenia poziomu cholesterolu we krwi i zwiększenia ryzyka chorób serca. Ponadto powodują problemy w obrębie układu pokarmowego, takie jak: zgaga, nieprawidłowe trawienie, refluks żołądkowy, a także zaparcia.
Co więcej, produkty wysokokaloryczne odpowiadają za liczne niedobory składników odżywczych. Wynika to z tego, że nie zawierają błonnika pokarmowego, niezbędnych witamin oraz minerałów. A taka sytuacja może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, problemów skórnych, a także ogólnego złego samopoczucia. Ponadto produkty wysokokaloryczne, zwłaszcza te, które są bogate w cukry proste, mocno uzależniają ludzki organizm. Natomiast nadmierne spożywanie dużych ilości tej słodkiej substancji nie tylko powoduje wahania poziomu energii, problemy z kontrolą wagi, a także przyczynia się do rozwoju niebezpiecznej cukrzycy.
Jak ograniczyć spożycie produktów wysokokalorycznych?
Chcąc utrzymać zdrową dietę, należy bezwzględnie ograniczyć spożycie produktów wysokokalorycznych. W związku z tym warto wybierać pełnowartościowe alternatywy, czyli artykuły świeże, chude, ze zdrowymi tłuszczami w składzie. Dlatego, zamiast sięgać po fast foody czy słodkie przekąski, warto jeść m.in. owoce, warzywa, pełnoziarniste wyroby zbożowe, drób, ryby, tofu, a także awokado, oliwę z oliwek i inne.
Dobrym pomysłem jest także samodzielnie gotowanie. Własnoręczne przygotowywanie posiłków pozwala kontrolować to, co znajduje się w potrawach (ilość marko- i mikroelementów, błonnika). Należy pamiętać, że bardzo istotne jest to, aby zwracać uwagę na etykiety żywności, którą kupujemy. Jak również ich wartość kaloryczną, zawartość tłuszczów, cukrów oraz innych składników.
Ponadto niezbędna jest kontrola wielkość porcji, aby nie spożywać nadmiernej ilości energii. W związku z tym trzeba jeść z umiarem i zwracać uwagę na wysyłane przez organizm sygnały o sytości. Pośpiech czy też jedzenie pod wpływem emocji bardzo źle wpływa na wygląd sylwetki, kondycję zdrowia oraz samopoczucie.
Profesjonaliści zrobią to za Ciebie!
Jeżeli nie jesteś w stanie przygotowywać zdrowych i pełnowartościowych potraw we własnym zakresie, możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy cateringowej – Bomba Catering. Dzięki tej ofercie dostarczane są posiłki na cały dzień o odpowiedniej wartości kalorycznej i wszystkich niezbędnych składnikach odżywczych. Tym samym Twój organizm może otrzymywać każdego dnia to, czego tak naprawdę potrzebuje.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ:
ALBO: