Posiłki wysokokaloryczne – co, kiedy i jak jeść, aby pozyskać energię?

posiłki wysokokaloryczne

Osoby, które pragną zrzucić nadmierne kilogramy, bardzo często skupiają się na diecie o niskiej kaloryczności. To właśnie w ten sposób dążą one do uzyskania szczupłej sylwetki oraz zdrowego stylu życia. Warto jednak wiedzieć, że istnieją sytuacje, w których trzeba sięgnąć po posiłki wysokokaloryczne, aby dostarczyć organizmowi potrzebną energię i skorzystać z ich wartości odżywczych. Poznaj zatem już dziś pozytywną stronę tego rozwiązania. Sprawdź przykładowe dania o zwiększonej wartości energetycznej!

Posiłki wysokokaloryczne – kiedy warto po nie sięgnąć?

W pierwszej kolejności należy wiedzieć, że jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, uczestniczysz w intensywnych treningach lub uprawiasz sporty wytrzymałościowe, to Twój organizm potrzebuje więcej kalorii niż normalnie. Wynika to z faktu, że tego rodzaju czynności powodują, że ciało ludzkie domaga się odpowiedniej (zwiększonej) dawki energii, aby jego mięśnie pracowały i regenerowały się prawidłowo. A posiłki wysokokaloryczne mogą pomóc zaspokoić to właśnie zapotrzebowanie.

Co więcej, dania o większej wartości energetycznej są niezbędne podczas okresu wzrostu i intensywnego rozwoju. Dlatego dzieci i młodzież potrzebują dużej ilości kalorii, aby wspierać budowę swojego ciała, układu nerwowego oraz kształtujących się narządów.

Także osoby powracające po chorobie, operacji czy urazie wymagają posiłków wysokokalorycznych, aby wspomóc proces gojenia oraz całej odbudowy organizmu. Ponadto są one istotne również w takich sytuacjach jak ciąża czy też karmienie piersią. W takich przypadkach zapotrzebowanie kaloryczne u kobiet zdecydowanie wzrasta.

Posiłki wysokokaloryczne – czyli jak jeść w zdrowy sposób?

Posiłki wysokokaloryczne powinny zawierać składniki odżywcze, które dostarczają nie tylko kalorii, ale także innych wartości odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oto kilka kluczowych elementów, które powinny się w nich znaleźć:

  • białko – jest ono niezwykle ważne, ponieważ pomaga budować i naprawiać tkanki, w tym mięśnie. Dla osób aktywnych fizycznie proteiny są kluczowe w procesie regeneracji mięśni. Doskonałymi źródłami białka jest mięso, ryby, jaja, nabiał, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona.
  • węglowodany – są to związki uznawane za podstawowe paliwo dla ludzkiego organizmu. Należy wybierać cukry złożone, czyli pełnoziarniste produkty zbożowe, kasze oraz warzywa, które zapewniają długotrwałą energię.
  • tłuszcze – ich zdrowe odmiany wspierają funkcjonowanie organizmu, odpowiadają za wchłanianie witamin w nich rozpuszczalnych, a także dostarczają energii. Wysokiej jakości warianty znajdują się w oliwie z oliwek, awokado, orzechach, nasionach chia, a także w tłustych rybach.
  • błonnik – włókno pokarmowe pomaga regulować proces trawienia i pozwala utrzymać uczucie sytości przez dłuższy czas. Dlatego posiłki wysokokaloryczne powinny składać się z owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz nasion.
  • witaminy i minerały – dania o zwiększonej wartości energetycznej muszą zawierać także dużą ilość witamin oraz minerałów m.in. witaminy C, A, z grupy B, żelazo, potas, magnez i inne.
  • przeciwutleniacze – składniki tego rodzaju (np. witamina C i E, beta-karoten) chronią komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym.
  • woda – osoby o zwiększonym zapotrzebowaniu na kalorie powinny pamiętać o właściwym nawodnieniu. Dlatego zalecane jest spożywanie dużych ilości wody każdego dnia, aby utrzymać prawidłową równowagę płynów w organizmie.
  • probiotyki – posiłki wysokokaloryczne powinny zawierać również produkty fermentowane, takie jak jogurt naturalny, kefir lub kiszone warzywa. Odpowiadają one bowiem za zdrową florę bakteryjną w jelitach.
  • zdrowe przekąski – warto pamiętać, że menu osoby aktywnej fizycznie powinno być uzupełniane zdrowymi przekąskami, takimi jak orzechy, nasiona, owoce suszone lub batony owsiane, aby dostarczyć ciału dodatkowej energii.

Posiłki wysokokaloryczne – co jeszcze należy wiedzieć?

Należy mieć świadomość, że nie wszystkie jednostki energetyczne są takie same. Ważne jest więc to, aby wybierać wysokiej jakości źródła kalorii bogate w liczne wartości odżywcze. Ponadto trzeba unikać żywności wysokoprzetworzonej i pełnej pustych kalorii. Należy także dostosować rozmiar porcji do swoich indywidualnych potrzeb. Niekoniecznie trzeba jeść duże dania, aby dostarczyć organizmowi wystarczającą dawkę energii.

Pamiętaj, jeśli jesteś aktywny fizycznie lub masz specjalne potrzeby kaloryczne, warto skonsultować się z dietetykiem lub specjalistą ds. żywienia, który pomoże określić optymalną ilość kalorii i makroskładników w Twoim jadłospisie. Zachowaj regularność w jedzeniu swoich potraw, aby utrzymać stabilny poziom energii i uniknąć nagłych skoków cukru we krwi. Takie działanie pomaga również kontrolować apetyt.

Przykłady posiłków wysokokalorycznych:

  • owsianka z orzechami i owocami – to pyszny i kaloryczny śniadaniowy wybór.
  • kurczak z ryżem i warzywami – dla osób aktywnych fizycznie takich posiłek wysokokaloryczny jest doskonałym źródłem białka oraz energii.
  • tosty z awokado i jajkiem – to danie wyróżnia się bogactwem białka i wysokiej jakości tłuszczami.

Skorzystaj z usług profesjonalistów już teraz!

Posiłki wysokokaloryczne mają swoje miejsce w zdrowej diecie, szczególnie w określonych okolicznościach. Kluczowe w tym zadaniu jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kalorii z pożywnych źródeł, aby wspierać potrzeby całego ciała. W momencie problemów z samodzielnym układaniem swojego jadłospisów zachęcamy do skorzystania z usług specjalistów, czyli diety pudełkowej Bomba Catering. To miejsce przygotuje za Ciebie pełnowartościowe i odżywcze posiłki wysokokaloryczne, które zachwycają nie tylko smakiem, ale i aromatem. Co więcej, Bomba Catering dostosuje ilości kalorii do Twojego indywidualnego zapotrzebowania oraz preferencji żywieniowych.

posiłki wysokokaloryczne

Którą z Bombowych diet wybierzesz dzisiaj?

Wejdź i sprawdź!