Dieta niskowęglowodanowa – czym się charakteryzuje?

dieta niskowęglowodanowa

Wiele osób, które decydują się na dietę redukcyjną, rezygnują z wielu produktów, w tym z węglowodanów. Nie jest to całkowicie zdrowe rozwiązanie, ponieważ są one głównym źródłem energii dla organizmu. Choć ograniczenie ich ilości w codziennym jadłospisie wpływa na zmniejszenie masy ciała, to ich kompletna eliminacja nie jest odpowiednia. Przeczytaj zatem, czym charakteryzuje się właściwie ułożona dieta niskowęglowodanowa. Poznaj jej najważniejsze zasady.

Dieta niskowęglowodanowa – co musisz o niej wiedzieć?

Low carb, bo także pod taką nazwą jest znana ta dieta, jest to model żywienia, który opiera się na ograniczonej podaży ilości cukrów prostych i złożonych. W tym przypadku oznacza to, że jej posiłki głównie obfitują w białko oraz tłuszcze. Natomiast w mniejszym stopniu składają się z produktów zbożowych np. kasz, ryżu, niektórych gatunków warzyw i owoców, roślin strączkowych oraz przetworzonych artykułów spożywczych.

Warto wiedzieć, że dla organizmu będącego na diecie niskowęglowodanowej głównym źródłem energii staje się tłuszcz. Oczywiście taki stan rzeczy nie dzieje się od razu. Zwłaszcza że, muszą się pojawić ciała ketonowe, które odpowiadają za pozyskiwanie tejże energii.

Dodatkowo w przypadku utraty masy ciała, to low carb sprawdza się dopiero wtedy, gdy jej jadłospis ma również także obniżoną wartość kaloryczną. Tylko w taki sposób można uzyskać satysfakcjonujące efekty.

Dieta niskowęglowodanowa – co można jeść?

Redukując ilość węglowodanów w diecie, należy pamiętać, że są one obecne nie tylko w słodyczach i słodkich napojach. To także składnik produktów zbożowych, nabiału, nasion oraz owoców i warzyw. W związku z tym należy mocno skupić się na używanych artykułach spożywczych. Zwłaszcza na ilości ich makro- i mikroskładników.

Na szczęście na rynku są dostępne wysokiej jakości, zdrowe, produkty , które powinny tworzyć codzienny jadłospis diety niskowęglowodanowej. Warto więc w swoim menu uwzględnić:

 • ser żółty,
 • twaróg,
 • jogurt grecki,
 • śmietanę,
 • oliwę,
 • masło,
 • awokado,
 • migdały,
 • orzechy (pekan, włoskie, makadamia),
 • pestki (dyni, słonecznika, chia),
 • warzywa liściaste i rosnące ponad ziemią,
 • jagody,
 • maliny,
 • truskawki.

Dieta niskowęglowodanowa – jaką ilość cukrów powinna zwierać?

Dieta low carb może przybrać kilka form. Wszystko jest uzależnione od ilości cukrów, które znajdują się w poszczególnych posiłkach. Pierwszym rodzajem jest model żywienia opierający się na podaży 50 gramów węglowodanów dziennie, co stanowi od 4 do 10% energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania. Drugi wariant jest zbudowany z posiłków, które dostarczają 150 gramów cukrów, czyli 26% energii. Natomiast ostatnią formą diety niskowęglowodanowej jest ta zakładająca spożycie węglowodanów o masie 250 gramów w ciągu całego dnia.

Dieta niskowęglowodanowa – dla kogo jest odpowiednia?

Jeżeli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, należy mieć świadomość, że nie wszystkie rodzaje diet są odpowiednie dla każdego. To samo dotyczy wariantu niskowęglowodanowego. W związku ze znacznym obniżeniem zawartości cukrów w jadłospisie, które dla organizmu ludzkiego są naturalnym źródłem energii, wymaga ona zarówno właściwego zrozumienia, jak i ścisłej kontroli. Czasami bywa tak, że odżywiając się w ten właśnie sposób, można odczuwać zmęczenie, wahania nastroju, a nawet problemy z koncentracją. Takie sytuacje wymagają pilnej konsultacji z dietetykiem, ponieważ jest to ewidentny efekt niedoboru niektórych składników odżywczych, a sama dieta jest niewłaściwie skomponowana.

Model żywienia typu low carb jest głównie dedykowana osobom, które uprawiają sporty, zwłaszcza te wytrzymałościowe. Wynika to z faktu, że ich organizmy mogą z łatwością przestawić się na pozyskiwanie energii z tłuszczów. Co więcej, to idealna propozycja dla chorujących na cukrzycę, mających problem z przyswajaniem węglowodanów. Dieta niskowęglowodanowa to również odpowiednie rozwiązanie dla osób po operacjach, udarach, walczących z poparzeniami ciała lub nadczynnością tarczycy.

Jeżeli myślisz o zmniejszeniu ilości cukrów prostych i złożonych w swym codziennym jadłospisie, to propozycja od cateringu dietetycznego Bomba Catering jest idealna dla Ciebie! Zobacz, jak łatwo zrzucisz zbędne kilogramy z dietą niskowęglowodanową naszej produkcji. Zadbaj o swoje nawyki żywieniowe i zamów swój zestaw low carb już dziś! Nie trudź się z codziennym komponowaniem posiłków. Pozwól, że profesjonaliści zrobią to za Ciebie.

dieta niskowęglowodanowa

Którą z Bombowych diet wybierzesz dzisiaj?

Wejdź i sprawdź!