Jak wzmocnić efekty diety pudełkowej?
Jednym z powodów, dla których sięgamy po catering dietetyczny, jest zrzucenie nadmiarowych kilogramów. Efekty diety pudełkowej mogą być widoczne już po kilku tygodniach, natomiast trzeba pamiętać, że zdrowe odchudzanie jest procesem rozłożonym w czasie i zależy nie tylko od składu naszych posiłków.
Kiedy pierwsze efekty diety będą zauważalne?
Jeśli mamy na myśli spadek wagi, to w optymalnym, bezpiecznym scenariuszu, spadek powinien oscylować wokół 0,5 – maksymalnie 1 kg tygodniowo. Ze względu na to, że waga człowieka zmienia się w ciągu dnia i wahania mogą mniej więcej tyle wynosić, efekty diety pudełkowej będą dla nas zauważalne po około 3-4 tygodniach. Za to efekty w postaci lepszego samopoczucia czy dobrego humoru, mogą być widoczne już znacznie wcześniej.
Twój bilans kaloryczny nie zależy tylko od diety pudełkowej
Jeśli chcesz schudnąć, możesz to osiągnąć dzięki diecie redukcyjnej. Polega ona na dostarczaniu organizmowi nieco mniej kalorii, niż ten codziennie spala (średnio powinien być wyższy niż ok. 200 kcal, na przykład 300-400 kcal, ale wszystko zależy od warunków danej osoby). Deficyt kaloryczny nie może być za duży, bo spowoduje nadmierne osłabienie, zmęczenie, a następnie – efekt jojo. Dobre efekty osiągamy wtedy, gdy są trwałe i nie tracimy przy tym zdrowia.
Na ujemny bilans kaloryczny wpływamy na dwa sposoby: możemy ograniczać kalorie, albo zwiększać aktywność fizyczną. Możesz też postawić na obie te rzeczy razem. Jeśli chcesz wzmocnić efekty diety pudełkowej, koniecznie postaw na aktywność fizyczną. Nie musi to być od razu crossfit czy bieganie maratonów, świetną formą aktywności są na przykład… spacery. Nie narzucaj sobie od razu zbyt częstych treningów czy zbyt wyczerpujących ćwiczeń. Regularność jest najważniejsza, a z czasem możesz zwiększać podejmowany wysiłek. W ten sposób na pewno poprawisz efekty diety pudełkowej.
Catering dietetyczny: efekty to nie tylko spadek wagi
Co się dzieje, kiedy zaczynamy jeść zdrowiej? Po pierwsze: uzupełniamy braki witamin, minerałów, dostarczamy sobie odpowiednich składników odżywczych. Po drugie: zapewniamy naszemu organizmowi mniej więcej tę samą liczbę kalorii każdego dnia, jemy regularniej. Co się wtedy dzieje z Twoim organizmem?
- Jeśli każdego dnia pamiętasz o zdrowym śniadaniu i jesz 4-5 zbilansowanych posiłków dziennie, poprawiasz swój metabolizm.
- Dostarczając swojemu organizmowi odpowiednich składników odżywczych, poprawiasz swoje samopoczucie i wydajność fizyczną. Kondycję poprawisz dzięki ćwiczeniom, ale zdrowa dieta pudełkowa da Ci więcej energii do ich wykonywania.
- Zdrowa dieta wpływa na Twój wygląd, a szczególnie na wygląd skóry, włosów i paznokci. Co prawda uzupełnienie brakujących witamin i minerałów może potrwać nawet kilka miesięcy, ale już wcześniej możesz widzieć pozytywne zmiany, na przykład mniejszą liczbę przebarwień czy zmian skórnych.
Najważniejszym efektem zdrowego odżywiania w długim terminie jest mniejsze ryzyko chorób. Wyeliminowanie niezdrowej, przetworzonej żywności, zmniejszenie spożycia cukrów prostych – to przyniesie Ci większe szanse na długie, zdrowe życie.
Dieta pudełkowa: brak efektów może wynikać z wielu czynników, sprawdź naszą listę
Jeśli masz wrażenie, że Twoja dieta pudełkowa nie daje efektów, być może wynika to z któregoś przedstawionego niżej powodu:
- Błędy żywieniowe: czyli – cały dzień jesteś na diecie, ale lubisz sobie wypić butelkę coca-coli, albo kilka filiżanek kawy z mlekiem. Od czasu do czasu cichaczem zgarniesz jednego batonika czy kilka cukierków z lodówki. Może tak być, że drobne przyjemności mają o wiele więcej kalorii niż nam się wydaje i niweczą efekt diety.
- Za mało ruchu: być może w danym miesiącu dużo więcej czasu spędzasz siedząc za biurkiem czy nie wychodząc z domu?
- Jesteś akurat podczas fazy przypadającej na efekt plateau: to moment, w którym waga staje w miejscu, choć wcześniej spadła. Przechodzi ją każdy, to naturalny sposób, w jaki organizm próbuje się dostosować do nowych warunków, w których zmienił mu się bilans energetyczny.
- Napotykasz na trudności wynikające z Twojego stanu zdrowia: być może dotyka Cię jedna z chorób utrudniających utratę wagi. Są to np. insulinooporność czy niedoczynność tarczycy. Warto postawić na badania profilaktyczne i sprawdzić, czy wszystko w porządku.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ:
ALBO: