Co jeść przy biegunce – poznaj najważniejsze zasady!

co jeść przy biegunce

Każdy z nas zmagał się nie raz w swoim życiu z niezwykle nieprzyjemną oraz mocno uciążliwą dolegliwością, jaką jest rozwolnienie. W takich chwilach zawsze pojawia się więc pytanie, co jeść przy biegunce? Zazwyczaj ta przypadłość nie sprzyja apetytowi, jednakże i w jej przypadku właściwe odżywianie ma duże znacznie. Zatem, jak powinna wyglądać dieta przy rozwolnieniu. Poznaj, jakie spożywać pokarmy, gdy nasz układ pokarmowy boryka się z biegunką.

Czym jest biegunka – jakie są jej przyczyny?

Powodów pojawienia się omawianej dolegliwości jest kilka. Najczęściej jest to odpowiedź naszego organizmu na zakażenie wirusowe żołądka bądź jelit. Ewentualnie biegunka jest przyczyną spożycia toksyn bakteryjnych. Przyczyną rozwolnienia może być również alergia pokarmowa, nietolerancja laktozy lub glutenu. Czasami pojawia się także w wyniku odczuwania stresu (np. z powodu zbliżającej się podróży) lub jest to efekt spożywania leków bądź przebytej operacji. Dodatkowo możemy wyróżnić dwa rodzaje biegunki. Mianowicie taką z ostrym przebiegiem oraz tzw. przewlekłą.

O czym pamiętać przy biegunce – najważniejsze informacje

Należy mieć świadomość, że zanim zastanowimy się, co jeść przy biegunce, to najważniejszą czynnością podczas jej trwania jest regularne nawadnianie organizmu. Wynika to z tego, że rozwolnienie wiąże się z dużym prawdopodobieństwem odwodnienia, zwłaszcza gdy chorobie towarzyszą również wymioty. W związku z tym zalecane jest przyjmowanie dużej ilości płynów, głównie w pierwszym etapie utrzymywania się biegunki. Głównym sposobem walki z tego rodzaju przypadłością jest dostarczanie wody tzw. drogą doustną. Jednakże czasami rozwolnienie bywa tak uciążliwe, że konieczne jest dożylne nawodnienie organizmu wraz z hospitalizacją.

Co jeść przy biegunce – co musisz jeszcze wiedzieć?

Choć jest dolegliwość, która nie sprzyja spożywaniu pokarmów, to odpowiednie odżywianie ma ogromne znaczenie dla odbudowy komórek ściany jelita. Oznacza to, że po ok. 3-4 godzinach od pojawienia się rozwolnienia oraz przyjmowania płynów, chory powinien zacząć spożywać pokarmy. Zatem dowiedz się, co jeść przy biegunce zarówno tej przewlekłej, jak i ostrej.

Co jeść przy przewlekłej biegunce?

Jeżeli rozwolnienie jest przewlekłe, należy zrezygnować z produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Dlatego w takiej sytuacji warto odstawić surowe warzywa i owoce, razowe i pełnoziarniste makarony oraz pieczywo. Co więcej, nie wolno jeść otrębów, brązowego ryżu oraz nasion roślin strączkowych.

Z kolei u osób, które zmagają się z nietolerancją laktozy, czyli cukru pochodzenia mlecznego, konieczna jest eliminacja mleka i jego przetworów.

Dodatkowo bardzo ważną kwestią jest odstawienie zarówno posiłków ciężkostrawnych, jak i smażonych, grillowanych, wędzonych. Zmagając się z przewlekłą biegunką, konieczne jest również zrezygnowanie z produktów spożywczych, które zawierają konserwanty, słodziki oraz duże ilości cukru białego. Oznacza to, że miłośnicy słodyczy muszą na czas trwania rozwolnienia wyeliminować ze swojego jadłospisu m.in. takich artykułów jak: ciasta, pączki, faworki, ciasteczka, cukierki, żelki oraz czekolady. Chory powinien unikać również wędlin, serów (zwłaszcza pleśniowych) oraz tłustego mięsa.

Co jeść przy biegunce, gdy jest ona ostra?

Ten rodzaj biegunki, jak sama nazwa wskazuje, jest zdecydowanie intensywniejsza, niż wyżej wymieniona odmiana. Bardzo często towarzyszą jej dodatkowe dolegliwości np. gorączka, wymioty, ból brzucha, a nawet krwiste stolce. W związku z tym zasady, jakie obejmują tę dietę, są znacznie surowsze niż w przypadku przewlekłego rozwolnienia.

W związku z gwałtownym przebiegiem takiej dolegliwości warto skupić się na tym, co jeść, a czego nie. Konieczne jest zatem wstrzymanie się ze spożywaniem pokarmów, lecz nie wolno zapominać o nawadnianiu. Dlatego podczas walki z utratą elektrolitów takich jak sód czy potas, należy wspomagać się specjalnymi środkami dostępnymi w aptekach bez recepty. Dobrym rozwiązaniem jest również lekko osolona woda przegotowana, mineralna (oczywiście niegazowana) oraz takie płyny jak: lekka herbata, bulion warzywny, czy lekkie, pozbawione tłuszczy, mocno rozcieńczone zupy.

W przypadku przebiegu ostrej biegunki warto zacząć wprowadzać potrawy dopiero po upływie 4, a nawet 5 godzinach. Posiłki powinny być przygotowywane na bazie ryżu (np. kleik) z dodatkiem gotowanej marchwi. Co więcej, polecane są gotowane ziemniaki, delikatny krupnik z drobną kaszą, pieczone jabłko oraz namoczone w bulionie jasne pieczywo. Gdy biegunka zacznie ustępować, do jadłospisu można wprowadzić m.in. ugotowane jajko, chude mięso, czy chociażby rybę.

Jeżeli cierpisz z powodu przewlekłego rozwolnienia, a gotowanie nie jest Twoją mocną stroną, skorzystaj z usług specjalistów żywienia, czyli naszego Bombowego Cateringu. Jesteśmy profesjonalną firmą, która oferuje odpowiednio zbilansowane posiłki dla każdego. Co oznacza, że osoby zmagające się z biegunką również mogą zamówić usługi żywieniowe naszego wykonania. Wystarczy, że wypełnisz formularz i w nim zaznaczysz swoje potrzeby, a my przygotujemy Ci potrawy na cały dzień takie, o jakie dopomina się Twój organizm. Jeżeli nie wiesz, co jeść przy biegunce – postaw na catering dietetyczny!

co jeść przy biegunce

Którą z Bombowych diet wybierzesz dzisiaj?

Wejdź i sprawdź!